Historia

Historia firmy SCOTT sięga roku 1958, kiedy to Ed Scott zrewolucjonizował narciarstwo konstruując pierwsze aluminiowe kijki narciarskie. Od tamtej pory SCOTT wprowadził na rynek całą gamę innowacyjnych produktów, a oto najważniejsze z nich:

1958

Narodziny firmy SCOTT i zrewolucjonizowanie kijków narciarskich

Edie Scott utalentowany inżynier i zawodnik narciarski mieszkający w Sun Valley w Idaho zrewolucjonalizował narciarstwo przez wprowadzenie innowacji technologicznej w kijkach narciarskich. Opracował on pierwsze zwężające się aluminiowe kijki, które bardzo szybko zastąpiły używane do tej pory kijki bambusowe i stalowe. Rewolucyjny wynalazek otworzył drogę dla firmy na rynek narciarski i ugruntował jej pozycję jako lidera w dziedzinie innowacji technologicznych. Od tego momentu stworzona przez Eda Scott’a wizja firmy opartej na innowacjach technologicznych będzie wyznaczała kierunki jej rozwoju i strategie wchodzenia na nowe rynki.

1970

Wejście na rynek motokrosowy

W 1970 roku SCOTT wszedł na rynek gogli motokrosowych z pierwszymi goglami dedykowanymi do motokrosu. Następnie wprowadził do produkcji buty, manetki obrotowe i akcesoria do motokrosu.

1971

Najlżejsze buty narciarskie i pierwsze gogle z pianką wentylacyjną

W 1971 roku firma wyprodukowała najlżejsze na świecie buty narciarskie i wprowadziła na rynek jedne z pierwszych gogli narciarskich z pianką wentylacyjną.

1978

Główna siedziba w Europie

W 1978 roku firma otworzyła swoją główna siedzibę w Givisiez niedaleko Friburga.

1986

Najbardziej zaawansowana technologicznie fabryka kijków narciarskich i pierwsze rowery górskie

W 1986 roku firma otworzyła we Włoszech najbardziej zaawansowaną technologicznie fabrykę kijków narciarskich na świecie i stała się światowym liderem w ich produkcji. W tym samym roku wprowadziła na rynek swój pierwszy rower górski.

1989

Pierwsza kierownica Aero

W 1989 roku SCOTT wprowadził jedną ze swoich największych innowacji w historii kolarstwa - aerodynamiczną kierownicę. Kierownica ta poprowadziła Amerykanina Grega`a Lemond do wygranej w Tour de France.

1990

Jesienią 1990 wprowadzono dzięki firmie International Active, pierwsze dostawy rowerów SCOTT na rynek Polski, do dnia dzisiejszego jeżdżą niektóre ze sprzedanych w tym czasie rowerów Boulder, Montana czy Peak.

1991

Amortyzator Unishock

W 1991 roku firma wprowadziła do produkcji stosowane w rowerach górskich amortyzatory Unishock.

1992

Pierwszy górski rower z w pełni amortyzowanym zawieszeniem

W 1992 roku SCOTT wprowadził swój pierwszy rower górski z pełnym zawieszeniem a następnie buty kolarskie i kaski.

1993

Wzrost firmy finansowany przez zewnętrznych inwestorów

Aby sfinansować inwestycje firma sprzedała 55% swoich udziałów Funduszom Inwestycyjnym Zell Chillmark Chicago.

1994

W 1994 roku zostały wprowadzone do produkcji zimowe rękawice sportowe.

Pod koniec roku powstaje firma SCOTT Sportech Poland Sp z o.o. autoryzowany dystrybutor produktów SCOTT -rower, -zima.

1997/98

Odzież wierzchnia i narty

W 1997 roku firma wprowadziła do produkcji techniczną zimową odzież sportową, rok później rozpoczęła produkcję nart.

1998

G-Zero; najlżejszy rower z pełnym zawieszeniem na świecie

SCOTT zaprezentował najlżejszy górski rower z pełnym zawieszeniem. G-Zero stał się kamieniem milowym w historii rozwoju przemysłu rowerowego.

1998

Wykup menedżerski

Beat Zaugg, Tom Stendhal (prezes Grupy SCOTT) i zarząd firmy SCOTT odkupili Grupę SCOTT od Zell poprzez wykup menedżerski.

2000

Innowacje w akcesoriach narciarskich

Grupa SCOTT wprowadziła na globalny rynek opatentowane innowacje dotyczące gogli: system wentylacyjny RAM Air i rewolucyjne szyby typu Amplifier. Pojawiła się również kolejna innowacja w dziedzinie kijków narciarskich - regulowany pasek do kijków LeverLock.

2001/03

Nowe rekordy lekkości

W 2001 roku SCOTT zaprezentował rower szosowy Team Issue z najlżejszą ramą na świecie (poniżej 1 kg), której rekord został pobity w 2003 roku przez CR1 (895 g).

2002

Drugi wykup menedżerski przez Beat Zaugg

W 2002 roku struktura własności firmy zmieniła się ponownie. W drugim wykupie menedżerskim Beat Zaugg zwiększył swoje udziały do 51.5%. Tom Stendahl i inni udziałowcy nadal posiadali znaczący udział w firmie.

2003

Narodziny Genius’a - „Rewolucyjnego roweru górskiego”

W tym roku SCOTT zaprezentował Genius’a - nowe rozwiązanie dla roweru z pełnym zawieszeniem, które pracowało w 3 trybach (Lock-out, All-travel i Traction). Gazety zapełniły się doniesieniami o nowym Geniusie a jego sukces przypieczętowało zwycięstwo Thomasa Frischknechta w maratonie w Mistrzostwach Świata.

2004

Przejęcie fińskich firm Yoko i Reima

To przejęcie otworzyło nowe drogi na rynku rowerów szosowych i odzieży na skutery śnieżne.

2004

SCOTT zdobył European Ski Award za kask Biomex®

Ten kask stworzony we współpracy z Biomex® Protection stanowił duży krok w ochronie głowy w sportach zimowych. Biomex zawierał hybrydową konstrukcję, która zmniejszała bezwładność kasku i zwiększała jego wygodę.

2005

Najlżejszy rower do triatlonu na rynku

Firma rozwinęła swoją technologię CR1 i stworzyła dzieło sztuki - triatlonową ramę PLASMA, która ważyła 980 g. Po dodaniu zintegrowanej sztycy podsiodłowej Aero ważącej 300 g była to najlżejsza rama karbonowa na świecie z typowo triatlonową geometrią.

2005

Trzeci wykup menedżerski przez Beata Zaugg

W 2005 roku Beat Zaugg przejął pozostałe 48.5% akcji firmy w kolejnych wykupach i w rezultacie stał się jej wyłącznym właścicielem.

2006

Kolekcja butów biegowych

Firma zleciła laboratorium badawczo-rozwojowemu w Portland w Oregonie stworzenie wyczynowych butów biegowych dla biegaczy obu płci.

2007

Wprowadzenie ramy Addict

Nowa rama Addict jest najlżejszą dostępną ramą szosową, waży tylko 790 g, a zintegrowana sztyca podsiodłowa 165 g. Po dodaniu nowego, węższego widelca karbonowego IMP ™ (330 g) nowy rower Addict waży zaledwie 5,9 kg.

2007

Najlżejsza rama i amortyzator w jednym

Połączenie nowej, rewolucyjnej technologii IMP™ (Integrated Molding Process) ze sprawdzoną technologią CR1 i nowym amortyzatorem Nude TC™ doprowadziło do stworzenia najlżejszego roweru z pełnym zawieszeniem na rynku.

2008

50-lecie firmy SCOTT

W 2008 roku SCOTT obchodził złotą rocznicę działalności świętując 50 lat swojego wkładu w rozwój sportu. W ciągu tych lat SCOTT stał się wiodącą firmą o zasięgu światowym zajmującą się rowerami, sportami zimowymi, motorowymi oraz bieganiem. Od 50 lat, kiedy to Ed Scott założył jednoosobową firmę ulepszającą narty, mimo że czasy się zmieniły, firmie przyświeca ta sama wizja: INNOWACYJNOŚĆ – TECHNOLOGIA – DESIGN.

2008

Technologia Solar Blocker w szybach

Solar Blocker Technology to nowa technologia, która zdecydowanie poprawia jazdę w górach. Szyby zatrzymują większość niebieskiego światła, przez co chronią oczy. Polecane są dla narciarzy jeżdżących na lodowcach i podczas słonecznych dni.

2008

Otwarcie nowej głównej siedziby w Sun Valley w Idaho USA

2009

Narodziny drugiej generacji Geniusa

Nazwa ta sama, ale: nowa rama, ulepszona geometria i nowy amortyzator Equalizer2 z technologią Oil Transfer System.

2009

Crusair – nowe karbonowe narty

Nowe Crusair szybko stają się wzorcowymi nartami na rynku freeride mountaineering. Połączenie karbonowej ramy i konstrukcji sandwich z kanałami powietrznymi sprawia, że są one bardzo lekkie, stabilne i efektywne.

2010

Nowa technologia Twin Loc dla rowerów

Nowa manetka Twin Loc pozwala rowerzyście trzymać obie ręce na kierownicy podczas wybierania skoku amortyzatora lub blokowania zawieszenia. Rowerzysta może teraz wybierać pomiędzy trybami: Full travel, Traction, Lock out zarówno widelca jak i amortyzatora Equalizer 2 TC.

2011

Zupełnie nowy rower SCOTT Scale MTB

Ważący poniżej 899 g rower Scale posiada najlżejszą karbonową ramę jaką dotąd wyprodukowano. Mistrz świata Nino Schurter wygrał na nowym Scale 899 Overall MTB World Cup.

2011

Rower Genius LT definiuje ponownie All- Mountain

LT oznacza większy skok (Long Travel) i jest niezbędny podczas jazdy w górach, kiedy podjazd jest ciężki a i tak decydujesz się wspiąć się na sam szczyt. Z najlżejszą ramą All Mountain, skokiem 185 mm i 110 mm oraz możliwością całkowitej blokady zawieszenia za pomocą Twin Loc nie będzie to problemem.

2011

SCOTT oferuje rowery E-Bike

SCOTT jest pierwszą firmą, która oferuje stylowe i łatwe w obsłudze rowery z systemem E-Bike. Zostały one stworzone w ścisłej współpracy z elektronicznym potentatem - firmą Bosch.

 

Chcesz
wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego
Newslettera i otrzymuj
najnowsze informacje.


Newsletter

 

Chcesz
wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego
Newslettera i otrzymuj
najnowsze informacje.


Newsletter