Opublikowano: 2022-01-20 18:19:52

ARCTIC 12 z Jackie Paaso

FREEDOM TO EXPLORE ODC. 5: ARCTIC 12

W odcinku 5 serii SCOTT Freedom To Explore, zawodniczka SCOTT Winter Pro Team Jackie Paaso i jej zespół wyruszyli na wyprawę, aby zdobyć 12 najwyższych szczytów w Szwecji, w obszarze znanym jako ostatnia dzika przyroda Europy.

Givisiez, Szwajcaria. Styczeń 2022. W kwietniu 2021 roku Jackie Paaso i jej zespół, w tym zawodnicy SCOTT i przewodnicy IFMGA Erin Smart i Benjamin Ribeyre, wyruszyli na 415-kilometrowy trawers powyżej koła podbiegunowego. Celem było zdobycie jako pierwsza grupa wszystkich 2000-metrowych szczytów w Szwecji podczas zimy, w obszarze często uważanym za ostatnią dziką puszczę Europy.

ARCTIC 12 dokumentuje pierwszą w swoim rodzaju podróż przez jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach, a zarazem najsurowszych miejsc w Szwecji. Podczas ponad 22-dniowej wyprawy zespół zmierzył się z nieprzewidywalną pogodą Arktyki, nienaturalnie niestabilnymi warunkami lawinowymi i prawdopodobnie największym wyzwaniem - sobą nawzajem.

Grupa składała się z dwóch par: Jackie Paaso i Reine Barkered, weterani Freeride World Tour i utalentowani narciarze big mountain, oraz Erin Smart i Benjamin Ribeyre, przewodnicy IFMGA z siedzibą w La Grave we Francji z imponującym spisem pierwszych wejść i zjazdów na koncie. Grupa ekspedycyjna wyruszyła w podróż o własnych siłach- używając sani, nart biegowych i zestawów ski-tourowych - aby połączyć 12 najwyższych szczytów w Szwecji i odkryć najmniej znane narciarstwo, jakie skandynawskie góry mają do zaoferowania.

12 szczytów leży na terenie Parku Narodowego Sarek i Parku Narodowego Stora Sjöfallets. Do 2016 roku uważano, że w Szwecji istnieje tylko 11 szczytów powyżej 2000 metrów. Jednak wraz z topniejącymi lodowcami i zmieniającym się środowiskiem naturalnym, po ponownych pomiarach odkryto, że w rzeczywistości jest ich 12: najnowszym dodatkiem do listy jest Sielmatjåkka na wysokości 2004 metrów. Jeśli im się powiedzie, mogą być pierwszą ekipą, która wejdzie na wszystkie 12 szczytów za jednym razem w warunkach zimowych.

ARCTIC 12 jest piątym odcinkiem serii SCOTT Freedom to Explore i będzie dostępny za darmo na kanale SCOTT Sports YouTube o godzinie 16:00, we wtorek 18 stycznia 2022 roku.

ZOBACZ: odc. 5. ARCTIC 12

 

 

 

Photo Credits: Martin Olson

 

Freedom To Explore - Seria
Freedom To Explore to seria krótkich filmów od zawodników SCOTT Winter Pro Team, którzy uosabiają głód i pragnienie przygód w zimowej krainie czarów. Chodzi o wycieczki, które każdy narciarz górski ma na swojej liście rzeczy do zrobienia, gdy zaczyna się zima. Wspinanie się przez lasy, pokonywanie pól śnieżnych, balansowanie na grzbietach i szukanie drogi na szczyt - wszystko to znajduje się na liście w celu znalezienia najlepszego zjazdu.

Przez całą zimę 21-22 SCOTT zaprezentuje trzy nowe odcinki Freedom To Explore, od Kaskad po Pireneje i daleko na północ, aż po koło podbiegunowe.

 


 

 

"To była wielka misja i pomimo wyzwań w większości udało nam się osiągnąć to, co sobie założyliśmy i za to jestem naprawdę wdzięczna. Mimo że byliśmy w terenie przez 26 dni, przez wiele z nich musieliśmy pracować w niestabilnym śniegu i złych warunkach. Inni, jak przypuszczam, mogli się poddać w każdej chwili, zwłaszcza pod koniec, kiedy byliśmy bliżej cywilizacji. Jestem naprawdę szczęśliwa, że tak się nie stało i pochwalam całą grupę za trzymanie się tego przez cały czas."

 

Jackie Paaso
SCOTT Winter Pro Team Athlete

 

 

 

 

 Chcesz
wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego
Newslettera i otrzymuj
najnowsze informacje.


Newsletter