Opublikowano: 2022-03-31 22:53:55

"Freedom To Explore" - podsumowanie sezonu

Freedom to Explore: Podsumowanie sezonu

Ten sezon zimowy przyniósł nam trzy nowe odcinki serii Freedom to Explore, a każdy z nich to wyjątkowa przygoda z udziałem jednych z najlepszych narciarzy na Świecie. Nadszedł czas na podsumowanie i przedstawienie najważniejszych momentów!

Givisiez, Szwajcaria, Marzec 2022.
Freedom To Explore to seria krótkich filmów od zawodników SCOTT Winter Pro Team, którzy uosabiają głód i pragnienie przygód w zimowej krainie czarów. Chodzi o wycieczki, które każdy narciarz górski ma na swojej liście rzeczy do zrobienia, gdy zaczyna się zima. Wspinaczka przez lasy, pokonywanie pól śnieżnych, balansowanie na grzbietach i szukanie drogi na szczyt - wszystko to znajduje się na liście w celu znalezienia najlepszego zjazdu.

Przez całą zimę 21-22 SCOTT zaprezentował trzy nowe odcinki Freedom To Explore, od Kaskad po Pireneje i daleko na północ aż po koło podbiegunowe, a w każdym z nich wystąpili zawodnicy SCOTT Winter Pro Team.

Freedom To Explore odc.3: Finding Fury z Sam Cohen

W trzecim odcinku serii SCOTT "Freedom To Explore" Sam Cohen, zawodnik SCOTT Winter Pro Team, wraz z Michelle Parker zdobywa odległe szczyty Mt. Fury, historycznej góry w Kaskadach Północnych.

Mt. Fury leży głęboko w sercu Picket Range, w obrębie North Cascades i jest znana jako jedna z najbardziej niedostępnych gór. Picket Range jest poszarpany i odległy, co czyni go zarówno przerażającym, jak i kuszącym dla żądnych przygód narciarzy. Jednak ze względu na zasady i przepisy Parku Narodowego North Cascades, te wysokie szczyty mogą być zdobyte tylko pieszo. Przez lata, walka i wysiłek, aby dostać się na te szczyty powstrzymywały nawet najbardziej ambitnych narciarzy. Aby zjechać na nartach z tych pięknych szczytów potrzebna jest odpowiednia grupa wariatów, którzy podejmą się wyprawy w głąb gór.

W odcinku 3, Sam Cohen i Michelle Parker wyruszyli na podbój wielkich, odległych linii Mt Fury, historycznej góry w Picket Range w Parku Narodowym North Cascades (USA). Wyprawa trwała tydzień i wiązała się z długimi zjazdami i pokonaniem wielu mil, aby w końcu spełnić pragnienie Sama, by zjechać na nartach jedną z najbardziej niedostępnych ścian na Ziemi. Słowami samego Cohena: "Wielu ludzi nie dałoby tej misji szansy, ale...k*** wa, zrobiliśmy to".

 

 

"Mount Fury jest na mojej liście rzeczy do zrobienia od lat, a kiedy SCOTT zwrócił się do mnie z koncepcją Freedom To Explore i tym, o co w niej chodzi, od razu podsunąłem ten pomysł. Najtrudniej jest się tam dostać, ale trzeba mieć też szczęście do pogody i warunków śniegowych. W końcu jestem naprawdę wdzięczny, że w końcu się udało i dotarliśmy na miejsce. Jak już mówiłem... do takiej wyprawy potrzebna jest odpowiednia grupa wariatów".
Sam Cohen
SCOTT Athlete

 


 

 

 

Freedom To Explore odc.4: Sauvatge z Pierre Hourticq

W 4. odcinku serii SCOTT "Freedom To Explore" zawodnicy SCOTT Winter Pro Team Pierre Hourticq i Helias Millerioux odkrywają dzikie pasma górskie Pirenejów.

Pierre Hourticq i Helias Millerioux mają dwa różne spojrzenia na góry. Ale obaj chcą szukać nowych przygód i swobody w odkrywaniu. To właśnie ta chemia prowadzi ich do podejmowania prób pokonywania ekstremalnych tras w Pirenejach, które są także domem Pierre'a.

SAUVATGE pokazuje losy tych dwóch sportowców podczas 25-dniowej wyprawy w jednym z najbardziej niedocenianych i prawdopodobnie jednym z najbardziej nieoczekiwanych obszarów alpinizmu narciarskiego w Europie. Cele wyprawy obejmują Pic Du Midi D'Ossau, północną ścianę Taillon, Couloir Swan oraz słynny Couloir Gaube Vignemale, który wraz z przyjacielem i współpracownikiem Victorem de le Rue przyniósł sportowcom nominację do pożądanej nagrody "Linia Roku" na tegorocznym festiwalu filmowym Mountains On Stage.

 

Zobacz 4 odcinek: Sauvatge (EN)

 

 

"Pireneje mają swojego ducha. Nie wiem, czy to rzeczywiście góry są jego źródłem, czy może ten duch to uczucie, które zrodziło się we mnie w dzieciństwie. Ale dla mnie ten duch nigdy nie przestał mnie zamieszkiwać, nawet w Chamonix, gdzie obecnie mieszkam. Dlatego właśnie czuję potrzebę regularnego powracania do miejsc mojego dzieciństwa. Od kilku lat chciałem jeszcze bardziej zgłębić moją wiedzę o tym duchu, o tym uczuciu. Ostatniej zimy, wraz z moim przyjacielem Héliasem Milerioux, mogłem wreszcie poświęcić czas na te poszukiwania, zdobywając na nartach najbardziej fascynujące szczyty w tym paśmie."

Pierre Hourticq
SCOTT Athlete

 


 

Freedom To Explore odc.5: Arctic 12 z Jackie Paaso

W piątym odcinku serii SCOTT "Freedom To Explore" zawodniczka SCOTT Winter Pro Team Jackie Paaso i jej zespół wyruszają na wyprawę, aby zdobyć 12 najwyższych szczytów w Szwecji, na obszarze znanym jako ostatnia dzika przyroda Europy.

Film ARCTIC 12 dokumentuje pierwszą w swoim rodzaju podróż przez jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach, a zarazem najsurowszych środowisk Szwecji. Podczas ponad 22-dniowej wyprawy zespół składający się z dwóch par: Jackie Paaso i Reine Barkered, weterani Freeride World Tour i utalentowani narciarze wysokogórscy, oraz Erin Smart i Benjamin Ribeyre, przewodnicy IFMGA z La Grave we Francji. Razem stawili czoła nieprzewidywalnej arktycznej pogodzie, wyjątkowo niestabilnym warunkom lawinowym i być może największemu wyzwaniu - sobie nawzajem.

 

Zobacz 5 odc: Arctic 12

 

 

 

"To była wielka misja i pomimo wyzwań w większości udało nam się osiągnąć to, co sobie założyliśmy i za to jestem naprawdę wdzięczna. Mimo, że byliśmy w terenie przez 26 dni, przez wiele z nich musieliśmy pracować na niestabilnym śniegu i w złych warunkach. Inni, jak sądzę, mogli się poddać w każdej chwili, zwłaszcza pod koniec, gdy byliśmy bliżej cywilizacji. Bardzo się cieszę, że tak się nie stało i pochwalam całą grupę za wytrwałość przez cały czas".

Jackie Paaso
SCOTT Athlete

 

 Chcesz
wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego
Newslettera i otrzymuj
najnowsze informacje.


Newsletter