Opublikowano: 2022-05-22 16:34:23

Kolejne doskonałe wyniki dla zawodników - N1NO i SCOTT

Zwycięstwo w obliczu porażki!

Nino Schurter po raz kolejny pokazał swój prawdziwy charakter w walce o zwycięstwo #34. Tymczasem Andri Frischknecht ukończył swój najlepszy wyścig w historii Pucharu Świata na 8. miejscu.

Nove Mesto, Czechy, 16 maja  2022. IW jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów MTB w ostatnim czasie (a może nawet w ogóle!) Nino Schurter na oczach kibiców odjechał jako zwycięzca, mimo że nie zajął pierwszego miejsca. Jego postawa "nigdy nie poddawaj się aż do mety" była lekcją życia i zaimponowała wielu osobom.
Równocześnie Andri Frischknecht wierzył w swoją szansę na miejsce w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata, zajął w dobrym stylu najlepsze w karierze 8. miejsce.

Zdjęcia: Michal Cerveny

Tom Pidcock wygrał Puchar Świata w Nove Mesto w finałowym sprincie przed Vladem Dascalu i tym samym powtórzył swój triumf z poprzedniego tygodnia. Historia tego dnia to prawdopodobnie nie zwycięstwo Toma Pidcocka w Pucharze Świata, ale wspaniały wyścig N1NO Schurtera. 9-krotny mistrz świata od początku znajdował się w czołowej grupie, w której byli Pidcock, Dascalu, Flückiger, Schwarzbauer i Hatherly.

Na czwartym okrążeniu zobaczyliśmy N1NO próbującego rozerwać grupę prowadzącą. Wiedząc, że jego SCOTT SPARK jest szybszy zwłaszcza na nierównych odcinkach toru, poszedł na całość przez rock garden. Przekonał się, że trochę zbyt agresywnie. Dość daleko od strefy technicznej przebił tylną oponę. Ten incydent sprawił, że znalazł się na miejscu 20, 00:01:10 za liderami, którzy już spisali go na straty.

od lewej Anton Cooper (4.), Vlad Dascalu (2.), Tom Pidcock (1.), Nino Schurter (3), Alan Hatherly (5.)

Jak prawdziwy mistrz, N1NO nie poddał się i zmobilizował wszystkie swoje siły i koncentrację, aby jak najlepiej wykorzystać sytuację. Na początku jego celem był powrót do pierwszej dziesiątki. Jego mocne nogi pozwoliły mu gonić grupę prowadzącą. To że jest możliwe czego niikt się tego nie spodziewał , N1NO osiągnął na przedostatnim okrążeniu. Wrócił do czołówki i od razu pokazał, że ma ambicje na zwycięstwo.

W zaciętym finale, w którym zmierzyli się z nimi Vlad Dascalu i Tom Pidcock, Mistrz Świata musiał oczywiście odpuścić. Jednak N1NO zostawił za sobą resztę czołówki i ukończył wyścig na doskonałym 3. miejscu. Tom Pidcock powtórzył swoje zwycięstwo z Albstadt, wyprzedzając w sprincie Vlada Dascalu.
Nino Schurter z powodzeniem obronił koszulkę lidera w sezonie Pucharu Świata 2022, wyprzedzając Thomasa Pidcocka, Vlada Dascalu i Alana Hatherly'ego.

"Co to był za wyścig! Czułem się bardzo mocny przez cały wyścig. Mój błąd odebrał mi szansę na zwycięstwo, ale jestem dumny z tego, co dziś osiągnąłem. To była lekcja samouczenia: nigdy nie poddawaj się aż do mety!".

Nino Schurter
9x Mistrz Świata, Lider Pucharu Świata 2022
SCOTT-SRAM MTB Racing

Dobre wyniki Andri Frischknechta
Również Andri Frischknecht coraz bardziej się rozpędza w tym sezonie. Po udanym występie w Albstadt, gdzie w miniony weekend zajął 16. miejsce, w Nove Mesto udało mu się poprawić wynik w swoim ulubionym Pucharze Świata.

Wciąż zmagający się z wyścigiem XCC Andri musiał po raz kolejny startował z dalekiego tyłu. Przyzwoity start i dobre tempo wyścigu sprawiły, że zbliżył się do celu, plasując się w pierwszej dziesiątce. Jego obecną formę widać po raz kolejny, gdy spojrzymy na dane. Na mistrzostwach świata w Nove Mesto miał 2x drugi najlepszy i 1x najszybszy czas okrążenia. Dzięki temu zajął znakomite 8. miejsce. To jego najlepsze miejsce w historii Pucharu Świata! Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak to będzie wystartować  bliżej pierwszego rzędu.

"W zeszłym roku w Nove Mesto walczyłem z całych sił, ale zerwany na starcie łańcuch przekreślił moje nadzieje na dobry wynik. W tym roku wreszcie pokazałem, na co mnie stać, a ciężka praca została nagrodzona moim najlepszym wynikiem w historii Pucharu Świata. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim za wiarę we mnie".

Andri Frischknecht

Kate Courtney
Po trudnym wyścigu w Albstadt Kate Courtney zdołała odwrócić sytuację, aby stoczyć zaciętą walkę w Nove Mesto. Ambitnie wystartowała z czwartego rzędu i zajęła 11. miejsce, a na ostatnich okrążeniach pokazała, że ma zarówno kondycję, jak i motywację. Przed nią jeszcze wiele dużych wyścigów w tym sezonie, ale ma już solidne podstawy, aby zbliżać się do swoich celów.

W tym sezonie Pucharu Świata Larsowi Forsterowi nie układa się jeszcze wszystko. Po dobrym starcie Lars jechał razem z kolegą z drużyny Andrim, kiedy pęknięta obejma sztycy podsiodłowej zmusiła go do zatrzymania się w strefie technicznej i wymiany sztycy. Pech jest częścią sportu i wspieramy go, gdy ciężko pracuje, aby kontrolować to, co może.

SCOTT Spark RC - Nahszybszy rower minionego weekendu
Dzięki wspaniałym występom w kategorii Elita, weekend Pucharu Świata w Nove Mesto przeszedł do historii. Choć niektórzy z tych zawodników różnią się od siebie, mają jedną wspólną cechę - SCOTT Spark RC, który po raz kolejny udowodnił, że jest prawdopodobnie najszybszym rowerem MTB.

Udany weekend Pucharu Świata MTB dla zawodników SCOTT

Miejsca na podium w kategorii U23 mężczyzn, kobiet i juniorów dla zawodników SCOTT z Lexware Mountainbike team i Davos Klosters SCOTT Development team.

Niebiesko-biała koszulka lidera Pucharu Świata pozostaje w jego posiadaniu: Podczas trzecich zawodów Pucharu Świata w tym sezonie Martin Vidaurre ponownie pokazał, że jest obecnie liderem w klasie U23. Pomimo drobnej kraksy na starcie, Vidaurre wysunął się na czoło zawodów i już na pierwszym z pięciu okrążeń do przejechania, dzięki drobnemu atakowi, stworzył 30-sekundową lukę. "Nikt nie chciał objąć prowadzenia" - powiedział na mecie, niemal zaskoczony. Przewaga 21-letniego Niemca i Chilijczyka rosła z okrążenia na okrążenie, tak że przekroczył linię mety z przewagą 1:10 nad zajmującym drugie miejsce Simone Avonetto. "Dziś poszło całkiem nieźle", powiedział z uśmiechem. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Vidaurre powiększył swoją przewagę do 375 punktów; nad drugim w klasyfikacji Gustavo Pereirą z Brazylii ma 150 punktów przewagi.

Martin Vidaure (P1, middle), Dario Lillo (P3, right)
Zdjęcia: Piotr Staron

Na podium w kategorii U23 mężczyźni stanął Dario Lillo z drużyny SCOTT Development Team Davos Klosters. Po zajęciu trzeciego miejsca w Albstadt, Dario był w stanie pokonać silną konkurencję i zajął zasłużone trzecie miejsce w Nove Mesto.
Również zawodniczki SCOTT mogły w ten weekend świętować doskonałe wyniki. Sofie Heby Pederson, kolejna zawodniczka SCOTT, stanęła na podium na 4. pozycji w kategorii U23.

Po sukcesie w Albstadt tydzień temu, Gustav Pedersen z Danii wygrał również zawody juniorów w Nove Mesto w ramach Junior World Series. Duńczyk przekroczył linię mety 36 sekund przed Niemcem Paulem Schehlem (Lexware Mountainbike Team), który poprawił się o jedno miejsce po zajęciu trzeciego miejsca w Albstadt.