Opublikowano: 2025-06-26 22:32:47

Zawodnicy SCOTT zwyciężają w obu Amerykach

Robin Gemperle wygrywa Tour Divide w rekordowym czasie

Po czerwcowej rozgrzewce, w której zajął trzecie miejsce w Unbound XL, Robin wyruszył na wielki Tour Divide z jasnym celem w zasięgu wzroku: Być pierwszym i najszybszym, szybszym niż ktokolwiek kiedykolwiek był.

Antelope Wells, New Mexico - USA, Czerwiec 2025.

Robin Gemperle wystartował w Tour Divide z jednym celem: jako pierwszy dotrzeć do granicy z Meksykiem i pobić rekord trasy. Bez wątpienia był najszybszy i pierwszy na mecie. Jednak ze względu na zmiany tras związane z pożarami, oficjalny rekord pozostaje nienaruszony. Mimo to ukończenie wyścigu o długości 2745 mil w 11 dni, 19 godzin i 14 minut jest wyczynem godnym zapamiętania.

Tour Divide to ultrawytrzymałościowy wyścig rozpoczynający się w Banff w Albercie, a kończący na granicy USA i Meksyku w Antelope Wells w Nowym Meksyku. Tour Divide przecina się z trasą Great Divide Mountain Bike Route i stał się najbardziej znaną trasą rowerową na świecie. Nie ma opłat startowych ani nagród za podium, a oficjalna, nieoficjalna data wyścigu to 13 czerwca. Poprzedni rekord, 13 dni, 2 godziny i 16 minut, został ustanowiony przez Justina Leveikę w 2024 roku.

Obejmująca 2745 mil i ponad 150 000 stóp wspinaczki trasa prowadzi kolarzy przez odległe góry, pustynie, doliny i łąki, gdzie spotkania z dzikimi zwierzętami stanowią realne zagrożenie. Robin najbardziej obawiał się niedźwiedzi, zwłaszcza w Montanie. Po bezpiecznym przejechaniu i odłożeniu sprayu na niedźwiedzie, w końcu zobaczył jednego z bezpiecznej odległości.

 

Tour Divide jest nie do ogarnięcia. Uchwycenie jego prawdziwej głębi jest niemożliwe, ponieważ fotografowie muszą pozostać w domu. Theatre Divide wykorzystuje tę niedostępność i przenosi kultowe otoczenie Tour Divide do codziennej jazdy treningowej, wyraźnie absurdalnej, celowo zabawnej, ale urzekającej ".

 Nils Laengner, fotograf.

 

Wysokie tempo


Od startu w Banff, w Kanadzie, Robin narzucił nieubłagane tempo, zdeterminowany, by stworzyć solidną lukę między sobą a resztą stawki, mimo że tegoroczni konkurenci byli szybsi niż w poprzednich edycjach. Nigdy nie zwalniał tempa, utrzymując wysoką prędkość i pokonując każdy podjazd i przeszkodę z niezachwianą koncentracją na swoim celu. Coraz bardziej oddalając się od „rekordu mężczyzn”, a także od swoich konkurentów, wyścig stał się ekscytujący i inspirujący dla całej społeczności bikepackingowej.

Samotna jazda przez odległe pustkowia jest wystarczająco trudna, ale dla Robina robienie tego z tą samą piosenką w głowie stało się nieoczekiwanym źródłem motywacji. Dotarcie do mety szybko stało się jedynym lekarstwem.


 

 

 

 

"Scale Gravel to miejsce, które przez najbliższe tygodnie będę nazywał domem. Natura Tour Divide pozwala na szeroki zakres opcji, ale myślę, że udało mi się to osiągnąć. Komfort dzięki zawieszeniu i geometrii. Prędkość i optymalizacja aerodynamiczna dzięki kierownicy Drop-bar i dobrze dobranym pakietom".



Robin Gemperle
Tour Divide 2025 Zwycięzca
SCOTT Road & Gravel ambasador

 


 

 Mistrzowski rower

Konfiguracja Robina Gemperle, którą nazywał swoim „domem” przez ostatnie 11 dni, była wyraźnie dopracowana. Sądząc po szybkości, z jaką pokonał to epickie wyzwanie, można powiedzieć, że absolutnie mu się to udało.


Specyfikacja:

RAMA: SCOTT SCALE GRAVEL RC HMF
KOŁA: SYNCROS SILVERTON SL 26MM
KIEROWNICA: SYNCROS CRESTON IC SL X 380MM WIDTH 60MM LENGTH PAIRED WITH SYNCROS CRESTON IC SL TT/TRI CLIP ON BARS
SZTYCA: SYNCROS DUNCAN SL 25MM SETBACK
OWIJKA: SUPACAZ SUPER STICKY KUSH
SIODŁO: SYNCROS TOFINO V SL CUT OUT
NAPĘD: SRAM XX TRANSMISSION 38T CHAINRING, 10-52T CASSETTE
OPONY: CONTINENTAL DUBNITAL TRAIL RAPID TLR 2.4
PEDAŁU: GARMIN RALLY XC200
LICZNIK: GARMIN EDGE 1040 SOLAR
TORBA NA RAMIE: APIDURA RACING & BACKCOUNTRY SERIES
PRZEDNIE ŚWIATŁO: SUPERNOVA B54 PRO
ODZIEŻ: PEDALED ODYSSEY SERIES WITH PROTOTYPE RAIN COMBO AS HIGHLIGHT

 

Gratulujemy Robinowi Gemperle tego imponującego osiągnięcia i dziękujemy za przygotowanie niesamowitego show i zainspirowanie większej liczby osób do poznania Tour Divide.

 


 

 

 

Zawodnik SCOTT Philipp Kaider zwycięża w wyścigu Race Across America

Zawodnik SCOTT Austria Philipp Kaider pokonał 4932,64 km z zachodniego na wschodnie wybrzeże z uśmiechem na twarzy: przejechał przez USA na swojej Plasmie jako najszybszy w RAAM.

Wolkersdorf, Austria. 

Jako rekordzista Austrii, dwukrotny mistrz świata w 24-godzinnej jeździe na czas, mistrz Austrii (w Race Around Lower Austria), zwycięzca Race Around Austria i wicemistrz świata w Race Around Poland (3600 km), Philipp Kaider miał już wiele sukcesów do pokazania przed wyścigiem. Ale jego wielkie marzenie o przejechaniu RAAM było o jeden lub dwa rozmiary większe.

Pomimo defensywnej strategii wyścigowej, zawodnik z Wolkersdorf objął prowadzenie i nigdy go nie oddał. Ostatecznie ukończył swoją podróż od wybrzeża do wybrzeża w 8 dni, 22 godziny i 32 minuty.

Chociaż ból szyi i kolan narastał z każdym kilometrem, brak snu również odegrał ważną rolę w wyczerpującym charakterze wyścigu.

Ale jego siła psychiczna przeważyła nad bólem fizycznym i parł naprzód, obracając korbą w kierunku zwycięstwa. Po przekroczeniu równin Kansas, w połowie wyścigu jego przewaga wzrosła do 100 mil

Deszcz był stałym towarzyszem Kaidera przez ostatnie cztery dni, gdy pokonywał Appalachy. Po raz kolejny siła psychiczna i wsparcie zespołu, w tym filmy motywacyjne i wiadomości od sześciokrotnego zwycięzcy Race Across America Christopha Strassera, a także od rodziny i przyjaciół w domu, pomogły mu raz po raz przezwyciężyć ból, pozwalając mu pokonać ten trudny odcinek w tak krótkim czasie.

Na mecie na molo Kaider został powitany przez swoją załogę, a oprócz tabliczki zwycięzcy otrzymał także nagrodę „Rookie of the Year”.

 



Chcesz
wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego
Newslettera i otrzymuj
najnowsze informacje.


Newsletter